Náhoda? Nehoda? Perfídnosť?

Autor: Milan Resutík | 30.4.2018 o 9:25 | Karma článku: 3,83 | Prečítané:  625x

Tomáš Drucker bol v istom období slovenskej vládnej krízy v podstate ústrednou postavou, protagonistom. Futbaloví experti by povedali, že on bol v tejto vláde tým rozdielovým hráčom, ktorý robil výsledok. 

      Mladý, šarmantný a razantný. Slovenskou politickou scénou prechádzal plynulo a hravo ako ostrý nôž mäkkým chlebom. Svojou eleganciou a nonšalantnosťou sa zaraďoval viac na francúzsku politickú scénu než na slovenskú, ktorej ideálom je hulvátsky buran či bezočivý zlodej. S nádejou som sa prizeral, že aj medzi nehodnými vyrastá z popola niečo pozitívne. Niekto, kto už niečo dosiahol a niečo chce dosiahnuť aj v politike. Na postoch, ktoré zastával, vyjadroval sa gramotne a uvážene ako človek, ktorý je pripravený zhovárať sa a nie iba hovoriť. A to veru v našich končinách zvykom nebýva. V našich končinách sa nerieši, tu sa kydá.

      Tomáš Drucker.

      Jeho krátky prelet nad slovenským politickým (kukučím) hniezdom však nebol veľmi úspešný. Ani nie príliš dôstojný. Ba ani nonšalantný. Aj skrze neho mala navrch naša dominantná črta – „burania“, ktorá nepustí odskočiť od dna. Nemyslím si, že by sa aj jemu boli do sociálno-demokratična zafarbil zrak, v každom prípade sa však  mierne do červena prifarbil jeho charakter. Nie on zmenil zlú spoločnosť, ale zlá spoločnosť, zdá sa,  zmenila jeho.

      Tomáš Drucker bol v istom období slovenskej vládnej krízy v podstate ústrednou postavou, protagonistom. Futbaloví experti by povedali, že on bol v tejto vláde tým rozdielovým hráčom, ktorý robil výsledok. Prezident Kiska, hlavný arbiter zápasu, by bol nepochybne odmietol odpískať začiatok duelu medzi protestujúcim davom a juntou RF, keby sa Drucker nebol dostal do základnej zostavy. Takže bez neho by žiadna vládna zostava, ani tá súčasná, bábková, neexistovala. Keď napokon po krátkom čase ho vyprevadili z ihriska, keď došlo k striedaniu na hracej ploche, jeho výkon nebol odmenený ani len skromným aplauzom. Skôr rozpakmi, pochybnosťami a podozreniami. A priznajme si, tak trochu aj s opovrhnutím. Je síce čestné priznať si, že na niečo nemám, ale treba myslieť na to, kedy a za akých okolností si to priznávam...

      Misia a demisia – to sú mimoriadne cudzie a málo známe slová v praktickej slovenskej politike, hoci je to obdivuhodný prejav: Ak si prikrátky na svoju misiu, najdôstojnejšie je uchýliť sa k demisii. Ak človek k nej nedospeje vlastným rozumom, tak ho k nej dokopú. Najprv ním však po šachovnici poposúvajú ako s tou najtupejšou figúrkou, až nakoniec poutierajú ním... Nie, potom už pozorovateľ sa nezamýšľa nad tým, či niekto je mladý, šarmantný a razantný. Tá elegancia a nonšalantnosť sú len maskovaním handlovania na čiernom trhu slovenských politických dejín.

      Neviem, či Drucker išiel do funkcie ministra vnútra s vedomím, že by sa mal za niečo odvďačiť Ficovi a Kaliňákovi alebo len tak provizórne ho použije na vytvorenie vlády, ktorá ho ako prvého predhodí do jamy levovej. Neviem, či to nebol krok niečo za niečo. Rezignoval? Alebo ho rezignovali? Čo za to dostane? Kto odpíska koniec zápasu, keď rozhodca je už mimo hry a nemôže dozrieť na pravidlá?

      Chápem konečne ten Ficov úškľabok, keď ho pred pár týždňami „rezignovali“: Nikam neodchádza! On je síce šachista, ale kráse šachu nerozumie, vie, čo je to „šuster mat“, to mu stačí. Jemu nestačí vyplazovať na nás jazyk, jeho cieľom je ukázať nám holú… Ach, nebuďme vulgárni… A pritom mu ani nepríde, že tie voľby nevyhral on, že všetko, čím sa oháňa, čo zneužíva, je iba výsledkom cynického a potupného handlovania na slovenskom politickom trhovisku…

      Takže Drucker. Odišiel, lebo nedokázal splniť, na čo sa podujal. Pellegrini stihol popri vlastnom zamestnaní splniť za pár minút to, čo nebol schopný on. A čo bude ďalej? Neviem, možno tuším. A možno iba dúfam. Ako krízový manažér vyvodí z toho osobné dôsledky a uvedomí si, do čoho mohol stúpiť radšej než do SMERu. Objednávka je však splnená: Ministerka vnútra, ktorú si želali Kaliňák a Fico, je na mieste! A teda aj vláda je konečne taká, ako má byť...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Bez lockdownu budú ťažké Vianoce, varujú niektorí experti

Nemocnice sa plnia, trend nie je dobrý, hovoria.

Minúta po minúte: Koronavírus opäť silnie, upozorňujú nemocnice

PCR testy na Slovensku odhalili už viac ako 107-tisíc nakazených. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 868 obetí.

Cynická obluda

Haščák môže tvoriť

Sláva Haščáka včera zatkla polícia, aby mu sprostredkovala dokonalý komfort na tvorivú prácu.


Už ste čítali?